Thursday Jan 09, 2020 |
||||
---|---|---|---|---|
Start | Finish | Session | Session Session Type / Meeting Participants | Where |
1:45 PM | 3:00 PM |
075. Selfish Attitudes: Nonsovereign Subjects in Postcolonial and Diasporic Thought Participants: Marina Bilbija, Nijah Cunningham, Jay Garcia, Azeen Khan, Anjuli Raza Kolb, Poulomi Saha, Sonali Thakkar |
2020 Program Sessions | WSCC - 611 |
1:45 PM | 3:00 PM |
076. Being Human in Digital Humanities Project Management Participants: Carrie Johnston, Rennie Mapp, Paige Morgan, Jacob Heil, Laura R. Braunstein, Sylvia Fernández |
2020 Program Sessions | WSCC - 4C-1 |
1:45 PM | 3:00 PM |
077. Latinx Modernism(s) Participants: John Alba Cutler, Marissa K. López, Laura Anne Lomas |
2020 Program Sessions | WSCC - 620 |
1:45 PM | 3:00 PM |
078. Palestine and Human Rights Participants: Gretchen Head, Carine Bourget, Amanda Lagji, Lubna Alzaroo, Deena Al Halabieh |
2020 Program Sessions | WSCC - 212 |
3:30 PM | 4:45 PM |
079. Spenser and the Digital Humanities Participants: Lise Jaillant, Tiffany Jo Werth, Anupam Basu, Craig Berry, John Ladd, Joseph Foster Loewenstein |
2020 Program Sessions | WSCC - 616 |
3:30 PM | 4:45 PM |
080. Diverse Destinies: Envisioning Futures for Youth of Color Participants: Kaylee Mootz, Aleisha Smith, Alvin Henry, Kai Hang Cheang |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 5 |
3:30 PM | 4:45 PM |
081. Threats to Brazilian Academia, Culture, and Education under Bolsonaro’s Government Participants: Pedro S. Pereira, Anna More, Victoria Saramago, Simone Campos, Daniel Etcheverry |
2020 Program Sessions | WSCC - 203 |
3:30 PM | 4:45 PM |
082. Comedia, Disability, Disease Participants: Sonia Velazquez, Maryrica Ortiz Lottman, Caitlin Carter, Pablo Garcia Pinar |
2020 Program Sessions | WSCC - Yakima 2 |
3:30 PM | 4:45 PM |
083. Literatures of the Missing and Murdered Indigenous Women and Girls (MMIWG) Movement Participants: Laura De Vos, Dr. Brian J Twenter, Akikwe Cornell, Sarah Henzi, Carrie Louise Sheffield, Shannon Toll |
2020 Program Sessions | WSCC - 303 |
3:30 PM | 4:45 PM |
084. Developing Diverse Leadership Participants: Sheila Smith McKoy, Allia Abdullah Matta, Stephen P. Knadler |
2020 Program Sessions | WSCC - 617 |
3:30 PM | 4:45 PM |
085. Sound Disruptions Participants: Praseeda Gopinath, Imani Owens, Melanie R. Hill, Aidan S. Levy, Shannon Mooney |
2020 Program Sessions | WSCC - 607 |
3:30 PM | 4:45 PM |
086. Wharton and Disability Participants: Emily Banks, Paul Joseph Ohler, Lisa Mendelman, Maria-Novella Mercuri |
2020 Program Sessions | WSCC - 612 |
3:30 PM | 4:45 PM |
087. Rethinking Empathy and the Human in Contemporary Literature Participants: Ralph Clare, Emily Johansen, Alissa Karl, Danielle Haque |
2020 Program Sessions | WSCC - 618 |
3:30 PM | 4:45 PM |
088. Stateless Memory Participants: Debarati Sanyal, Rosanne M. Kennedy, Nora Parr, Marianne Hirsch, Agnes Woolley, Lyndsey Jane Stonebridge |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 4 |
3:30 PM | 4:45 PM |
089. Writing during Genocide Participants: Frances Betty Jaeger, Dr. Katherine Roseau, Megan Jeanette Myers |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 2 |
3:30 PM | 4:45 PM |
090. Medieval Play Participants: Noah David Guynn, Andreea Marculescu, Blake Gutt, Donato Mancini |
2020 Program Sessions | WSCC - 205 |
3:30 PM | 4:45 PM |
091. Margaret Atwood’s The Testaments Participants: Karma Waltonen, Laura Birkin, Shelley Boyd, Megan Cannella, Nicole Lawrence, Marguerite Raymond, Lauren Rule Maxwell, Brenda Shaughnessy |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 3 |
3:30 PM | 4:45 PM |
092. What Is a Novel? Italian Novels across the Centuries Participants: Suzanne Magnanini, Rachel A. Walsh, Sabrina Ferri, Silvia Valisa, Enrico Vettore |
2020 Program Sessions | WSCC - 214 |
3:30 PM | 4:45 PM |
093. Language Change Forum: New Directions Participants: Taryn Hakala, Roshawnda Derrick, D. Brian Mann |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 1 |
3:30 PM | 4:45 PM |
094. Seventeenth-Century Race Thinking: Embodiment Participants: Lara A. Dodds, Janet Bartholomew, Sujata Iyengar, Leighla Khansari, Jennifer Park, Laura Rosenthal, Lauren Shook |
2020 Program Sessions | WSCC - 615 |
3:30 PM | 4:45 PM |
095. Dispatches from the Bewilderment: Richard Powers’s The Overstory and the Intrusion of Gaia Participants: James J. Bono, Laura Dassow Walls, Thomas Hugh Crawford, Steven J. Meyer |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 2 |
3:30 PM | 4:45 PM |
096. Visualizing Difference in Twenty-First-Century French and Francophone Cinema Participants: Tamara Tasevska, Abigail Celis, Charlotte Werbe |
2020 Program Sessions | Sheraton - Issaquah |
3:30 PM | 4:45 PM |
097. Reading Utopia in Dark Times Participants: Robert Tally, Anindita Banerjee, Caroline Edwards, Sean Grattan, Christian Haines, Jennifer Wagner-Lawlor, Phillip Edward Wegner |
2020 Program Sessions | WSCC - 603 |
3:30 PM | 4:45 PM |
098. Postcolonial Studies, the Environmental Humanities, and the Limits of the Human Participants: Byron Santangelo, Cajetan Iheka, Katherine Hummel, Juan Meneses, Jennifer Wenzel, Laura L. Wright, Priscilla Solis Ybarra |
2020 Program Sessions | WSCC - 614 |
3:30 PM | 4:45 PM |
099. Corpus Data and Second-Language Education Participants: Fernando Rubio, Erin Schnur, Nina Vyatkina, Lawrence Williams |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 5 |
3:30 PM | 4:45 PM |
100. Purposeful Perversions of Pointing Participants: Albert E. Krahn, Gabrielle Kirilloff, Busra Copuroglu, Lindsey Seatter |
2020 Program Sessions | WSCC - 606 |
3:30 PM | 4:45 PM |
101. Black Feminisms Now Participants: Christina León, Jayna Brown, Sara Clarke Kaplan, Julia Tigner, Judith Rodriguez |
2020 Program Sessions | Sheraton - Ravenna C |
3:30 PM | 4:45 PM |
102. Theorizing #MeToo Participants: Anca E. Parvulescu, Joseph Fischel, Denise Grollmus, Mitchum A. Huehls, Madhavi Menon, Rebecca A. Wanzo |
2020 Program Sessions | WSCC - Yakima 1 |
3:30 PM | 4:45 PM |
103. Modern Latin American Poetries in the Classroom Participants: Jill Suzanne Kuhnheim, Odile Cisneros, Harris Feinsod, Melanie Nicholson |
2020 Program Sessions | WSCC - 201 |
3:30 PM | 4:45 PM |
104. Colonial Pacific Northwest Participants: Angelina Del Balzo, Jeffrey Glover, Simon Huff, Laura Laffrado, Karoline Schaufler |
2020 Program Sessions | WSCC - 213 |
3:30 PM | 4:45 PM |
105. Advocacy for the Humanities at the Statehouse and Beyond Participants: Paula M. Krebs, Beatrice Gurwitz, Randy Hodgins, JoAnn Taricani, Langston Wilkins |
2020 Program Sessions | WSCC - 604 |
3:30 PM | 4:45 PM |
106. Marxism and the New Materialisms Participants: Caren Irr, Christopher Breu, Jeff Diamanti, Peter James Hitchcock, Eleanor Kaufman, Shaoling Ma |
2020 Program Sessions | WSCC - 4C-1 |
3:30 PM | 4:45 PM |
107. British Romanticism and China Participants: Charles Waite Mahoney, Peter Kitson, Elizabeth Chang, Chris Murray, Jennifer L. Hargrave |
2020 Program Sessions | WSCC - 611 |
3:30 PM | 4:45 PM |
108. How to Get Published Participants: Nora Gilbert, Michael Tavel Clarke, Dr. Faye Halpern, James Phelan, Susan Tomlinson |
2020 Program Sessions | WSCC - 4C-3 |
3:30 PM | 4:45 PM |
109. The Queerness of White Trash Participants: Kate Adler, K. Allison Hammer, Alexander Menrisky, Joy Hayward-Jansen |
2020 Program Sessions | WSCC - 619 |
3:30 PM | 4:45 PM |
110. Black Geographies and Black Literatures since 1980 Participants: Dorothy R. Stringer, Gwen Bergner, Chiyuma Elliott, Dadland Maye |
2020 Program Sessions | WSCC - 204 |
3:30 PM | 4:45 PM |
111. Yiddish in Latin America: Literary Collections and Series Participants: Agi Legutko, Sunny Yudkoff, Rosa Perelmuter, Samuel Spinner, Rachelle Grossman |
2020 Program Sessions | WSCC - 212 |
3:30 PM | 4:45 PM |
112. Global Realisms in South Asia since 1950 Participants: Auritro Majumder, Gabriele Lazzari, Nalini Iyer, Saumya Lal, Deepika Bahri |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 4 |
3:30 PM | 4:45 PM |
113. Migration and American Literary History Participants: Yogita Goyal, Stephanie DeGooyer, Hector Hoyos, Carrie Hyde, Min Hyoung Song |
2020 Program Sessions | WSCC - 613 |
3:30 PM | 4:45 PM |
114. Weird Books Participants: Élika Ortega, Whitney Trettien, Tia Blassingame, Amaranth Borsuk, Kari M. Kraus, Meredith L. McGill |
2020 Program Sessions | Sheraton - Willow A |
3:30 PM | 4:45 PM |
115A. Making It More Social, More Just: The Liberal Arts Model and the Service of Teaching Writing Participants: Kristin Coffey, Vuslat Katsanis, Alyse Bensel, Aneil Rallin, Dr. Kristi Wilson |
2020 Program Sessions | WSCC - 620 |
3:30 PM | 4:45 PM |
115. Migration in a Global German Studies: Positionalities Participants: Veronika Fuechtner, Bala Venkat Mani, Markus Hallensleben, Katja Garloff, Jinsong Chen |
2020 Program Sessions | WSCC - 211 |
4:30 PM | 6:00 PM |
Taylor Shellfish Oyster and Wine Tasting
|
Cultural Excursions | |
5:15 PM | 7:00 PM |
116. Human Rights and the Human Participants: Domna C. Stanton, Judith Butler, James Dawes, Wai Chee Dimock, Mark Fathi Massoud |
2020 Program Sessions | WSCC - 6A |
5:15 PM | 6:30 PM |
117. “Mankind Was My Business!”: Dickens and the Exploration of Humanity, Humanism, and Being Human Participants: Peter J. Capuano, Anna Merz, Amberyl Malkovich, Sara Chung |
2020 Program Sessions | WSCC - 617 |
5:15 PM | 6:30 PM |
118. Disability Bioethics Participants: Maren T. Linett, Tabetha Violet, Rachel Mazique, Karen Weingarten |
2020 Program Sessions | WSCC - 612 |
5:15 PM | 6:30 PM |
119. American Women’s Writing and the Genealogies of Queer Thought Participants: Susan Tomlinson, Timothy Griffiths, Elizabeth Blake, Emily Coccia, Brigitte Fielder, Valerie Rohy, Kirin Wachter-Grene |
2020 Program Sessions | WSCC - 620 |
5:15 PM | 6:30 PM |
120. Gothic Childhood Participants: Katherine Renee Henninger, Christie Harner, Maude Hines, Michael Harwick |
2020 Program Sessions | Sheraton - Willow A |
5:15 PM | 6:30 PM |
121. Indigenous Futurisms from Latin America Participants: Tara Daly, Arturo Arias, Tiffany D. Creegan Miller, Elizabeth Monasterios |
2020 Program Sessions | WSCC - 203 |
5:15 PM | 6:30 PM |
122. Reimagining the Dutch Golden Age, 1560–1720 Participants: James A. Parente, Jan Bloemendal, Yolanda Rodríguez Pérez, Nigel S. Smith, Stephen T. Staggs, Lia van Gemert |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 4 |
5:15 PM | 6:30 PM |
123. Race and Ethnicity in the Teaching of Premodern East Asian Literature Participants: Rivi Handler-Spitz, Mark Bender, Reginald Jackson, S. E. Kile, Suyoung Son, Don Wyatt, Shao-yun Yang |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 4 |
5:15 PM | 6:30 PM |
124. States of the Field: The 1921 Prize in American Literature Participants: Laura L. Mielke, Dr Helane Androne, Michaela Bronstein, Elizabeth Duquette, Christopher Pexa, Claudia Stokes, Jane F. Thrailkill |
2020 Program Sessions | WSCC - 611 |
5:15 PM | 6:30 PM |
125. Being Human: From the Public Scholar to the Collaborative Humanities Participants: Angela Durán Real, Annie Dwyer, Melanie Kill, Erica Kohl-Arenas, Vivian M. May, Heather Steffen |
2020 Program Sessions | WSCC - 619 |
5:15 PM | 6:30 PM |
126. Advancing the Public Humanities Participants: Tina Redd, Aliza Atik, Brian Gutierrez, Joshua Pederson, Inés Vañó García |
2020 Program Sessions | WSCC - 604 |
5:15 PM | 6:30 PM |
127. Data and Justice Participants: Jacqueline D. Wernimont, Dr Margaret Galvan, Tracey El Hajj, Treena Chambers, DB Bauer |
2020 Program Sessions | WSCC - 4C-3 |
5:15 PM | 6:30 PM |
128. Making the Invisible Minor Robust Participants: Megan M. Ferry, Kristin Bidoshi, Maria C. Fellie, Alvaro Kaempfer, Tyler Travillian |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 1 |
5:15 PM | 6:30 PM |
129. Teaching the Humanities through the Global Hispanophone Participants: Baltasar Fra-Molinero, Lennie Amores, Thenesoya V. Martín De la Nuez, Yolanda Martinez-San Miguel, H. Rosi Song |
2020 Program Sessions | WSCC - 205 |
5:15 PM | 6:30 PM |
130. Form and Genre in Contemporary Writing Participants: David Caplan, Linda K. Gregerson, David Shields, Joshua Bennett |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 5 |
5:15 PM | 6:30 PM |
131. Decolonizing in and through Sound Art Participants: Jennifer Stoever, Kate Galloway, José Alvergue, Carter Mathes, Andrew Rippeon |
2020 Program Sessions | WSCC - 614 |
5:15 PM | 6:30 PM |
132. “Lost” Scholarly Texts in Rhetoric and Composition Participants: Dr. Deborah Holdstein, Douglas Eyman, Anne Ruggles Gere, Julie Jung, Kurt Spellmeyer, Nicole Wallack |
2020 Program Sessions | WSCC - Skagit 3 |
5:15 PM | 6:30 PM |
133. Distinguishing the Simulacrum from the Real, Qualified Optimism, and Stoicism in Midwestern Literature Participants: Marilyn Judith Atlas, Aaron Babcock, Andy Oler, Megan Cannella |
2020 Program Sessions | WSCC - 613 |
5:15 PM | 6:30 PM |
134. Romantics as Critics, Critics as Romantics Participants: Alexander Regier, Charles Waite Mahoney, Seamus Perry |
2020 Program Sessions | WSCC - 615 |
5:15 PM | 6:30 PM |
135. Becoming Human: The (Im)Possibilities of Being Participants: Nira Gupta-Casale, Rajender Kaur, Amanda McCourt, Debali Mookerjea-Leonard, Dean Casale |
2020 Program Sessions | Sheraton - Ravenna C |
5:15 PM | 6:30 PM |
136. Imagining the Archive: Black Art and Black Collecting Practices Participants: Branka Arsic, Daphne Ann Brooks, Jean-Christophe Cloutier, Laura E. Helton, Brent Hayes Edwards |
2020 Program Sessions | WSCC - Yakima 1 |
5:15 PM | 6:30 PM |
137. Chicana Feminist Print Cultures Participants: Ariana Ruiz, Annemarie Perez, Amanda Ellis, Laura Belmonte |
2020 Program Sessions | WSCC - 606 |
5:15 PM | 6:30 PM |
138. Afro-Brazilian Literature and Contemporary Social Issues Participants: Emanuelle K. F. Oliveira-Monte, Danielle de Luna e Silva, Eliseo Jacob, Felipe Fanuel Xavier Rodrigues |
2020 Program Sessions | WSCC - 213 |
5:15 PM | 6:30 PM |
139. The Discourses of Luxury in Seventeenth-Century France Participants: Sylvaine Guyot, Claire B. Goldstein, Bahij Tamer, Jean-Vincent Blanchard, Christophe Schuwey |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 5 |
5:15 PM | 6:30 PM |
140. Build Your Online Presence, Share Your Scholarship, and Collaborate on MLA Commons and Humanities Commons Participants: Anne Donlon |
2020 Program Sessions | WSCC - Chelan 2 |
5:15 PM | 6:30 PM |
141. Jewish Objects, Jewish Materials Participants: Tahneer Oksman, Julia Elsky, Laini Kavaloski, Dalia Mazur, Sharon B. Oster |
2020 Program Sessions | WSCC - 201 |
5:15 PM | 6:30 PM |
142. Migration and the Diaspora Participants: Natasha Sumner, Coral Lumbley, Ellen Beard, Laura Biesiadecki |
2020 Program Sessions | WSCC - 211 |
5:15 PM | 6:30 PM |
143. Wanted: Image Politics and the Production of the Criminal Body Participants: Belinda Qian He, Lauren Kuryloski, Aaron Tucker, Maurice Evers |
2020 Program Sessions | Sheraton - Issaquah |
5:15 PM | 6:30 PM |
144. Rethinking Cosmopolitanism across the Nineteenth Century Participants: Aleksandar Stevic, Trevor Sanders, Florian Zappe, Whitney May |
2020 Program Sessions | WSCC - 4C-1 |
5:15 PM | 6:30 PM |
145. Bringing Translation and Interpreting to the World Language Curriculum Participants: Winnie Heh, Stephen Lank, William Rivers, Caitilin Walsh |
2020 Program Sessions | WSCC - 401 |
5:15 PM | 6:30 PM |
146. Continentalization and (De)Regionalization of Europe Participants: Corinne Laura Scheiner, Katharina Natalia Piechocki, William James Spurlin, Paul Michael Lützeler |
2020 Program Sessions | WSCC - 214 |
5:15 PM | 6:30 PM |
147. Diaspora in Crisis Participants: Nicole M. Guidotti-Hernández, Maya Aghasi, Isabel Duarte-Gray, Katherine Kelp-Stebbins, Danielle Wong |
2020 Program Sessions | WSCC - 607 |